Waldemar Rodrigues da Paixão

Mestre Waldemar

Urodzony w 1916 na wyspie Maré, Waldemar Rodrigues da Paixão, znany jako Mestre Waldemar, Waldemar da Liberdade czy Waldemar no Pero Vaz, był mistrzem Capoeira w Bahia. Można powiedzieć że jego status jako Mistrza Capoeira jest porównywalny do Mestre Pastinha i Mestre Bimba.

Życie Mestre Waldemar jako capoeiristy i jako Mistrza Capoeira zaczęło się w 1940 roku, gdy wdraża on ją podczas inwazji Corta-Braço, w przyszłości grupa Liberdade, gdzie capoeira jest grana w każdą niedzielę, a także jest nauczana na rynku w mieście. Mestre Waldemar preferuje różnorodność w Capoeira, grę bardziej wojowniczą i wolną. W 1950 roku jego Capoeira w dzielnicy Liberdade (Sao Paulo) cieszyła się zainteresowaniem w szkołach, w środowisku artystycznym i dziennikarskim. Etnolodzy Anthony Leeds w 1950 and Simone Dreyfus w 1955 nagrali dźwięk jego berimbau. Rzeźbiarz Mario Cravo i malarz Carybé również uczęszczali na zajęcia. Później, bardzo sławny capoeirista, Mestre Cobrinha Verde który trenował w dzielnicy Nordeste de Amaralina, sąsiedztwie Mestre Bimby, miał ogromny wpływ na Mestre Waldemara.

Według Albano Marinho de Oliveira (1956), w grupie Liberdade zaczęto śpiewać długie solowe piosenki przed grą (teraz nazywamy to Ladainha). Sam Waldemar według opowieście Kay Shaffer, jako pierwszy pomalował berimbau. Produkcja i sprzedaż berimbau turystom była jego źródłem dochodu.

Mestre Waldemar, jako dobry capoeirista, chodził „w cieniu”. Był dyskretny co do swojej działalności i zwięzły w swoich mowach. Istnieje niewiele zdjęć z jego młodości. Nie szukał sławy jednak jego talent piosenkarza i gracza na berimbau został zauważony. Muzyka którą można usłyszeć z nagrań z 1950 i 1955 roku jest zbiorowa, zawsze można usłyszeć przynajmniej dwa berimbau.

Stary i niezdolny do gry capoeira i gry na berimbau z powodu choroby Parkinsona, Waldemar przekazywał tradycje śpiewając przy różnych okazjach czy nagrywając płytę CD z Mestre Canjiquinha. W Bahia istnieje dzielnica oraz ulica nazwane jego imieniem.

Zmarł w mieście Salvador w 1990 roku.